14 Aug
Piata Victoriei  August Marturii Din Calvar

Piata Victoriei 10,11 August, Marturii din Calvar

In urma evenimentelor din 10, 11 August 2018 Romania a dovedit inca odata ca nu este pregatita in lupta cu dictatura si coruptia. Protestarii de prin toate colturile lumii prezenti in piata Victoriei au fost anihilati si imprastiati cu forta. Mii de romani parasesc Romania pierzand orice speranta in bine!

Nu putem ramane indiferenti la mesajele care tot incep sa para pe retelele de socializare si suntem profund marcati in urma evenimentelor petrecute in 10 si 11 august in Bucuresti. Mii de romani afiseaza in spatiul public ca vor face cale intoarsa si vor incerca sa uite de experienta avuta cat si despre tara lor de origine recunoascand ca au pierdut rzboiul impotriva coruptiei din Romania.

Strigatele multimii nu au ramas neauzite acestia fiind dipsersati cu forta in data de 12 august 2018 in jurul orelor 11-11.30. Jandarmeria Romana a folosit impotriva populatiei stranse in piata Victoriei tunurile cu apa, gazele lacrimogene, armele cu gloante de cauciuc si forta bruta. Romanii din dispora stransi cateva sute de mii de prin toate colturile lumii au venit in data de 10 august 2018 in piata Victoriei din Bucuresti pentru a arata nemultumirea fata de guvernul actual. ;

Marturii Din Piata Victoriei

Citam aici cateva marturii ale catorva participanti la manifestarea din 10, 11 august de la Bucuresti Piata Victoriei.

Publicatia Epochtimes-romania.com a reusit sa ia interviu unui protestatar roman ranit care Citeaza:

Am ajuns vineri la ora 14 la protest unde incepuse să se strangă. La un moment dat au fost ceva incidente la partea dinspre Metrou Aviatorilor şi din momentul ăla au inceput să dea cu gaze. M-a şocat faptul că toţi jandarmii erau echipaţi de război adică toţi aveau pistoale la brau, erau cu scuturi, erau cu ţestoasele alea pe ei sau ce sunt alea. Aveau tuburi din acelea mari de metal cu gaze lacrimogene. Era atat de periculos incat nici nu trebuia să fii in jetul lui să te usture, adică oamenii din jur la vreo 10-20 de metri am văzut fete care vomitau, plangeau, şi eu am luat de vreo 7 ori doar trecand pe acolo plimbandu-mă prin mulţime.

Am dat să plec pe la 10 şi eram pe la Antipa cand s-au băgat caii acolo şi căinii in mulţimea de acolo s-a produs o busculadă şi atunci furios m-am intors in prima linie chiar acolo la partea dinspre Aviatorilor. Acolo am stat, cred că de la 10 la 11.

La un moment dat au inceput să inainteze spre noi. Noi ne-am dat inapoi i-am intrebat ce fac, n-au zis nimic, şi atunci au inceput să dea cu tunul de apă. Atunci ne-am speriat, mulţimea a inceput să fugă, şi au inceput să cadă grenadele. Una m-a lovit in coapsă şi atunci am fugit pe ambulanţa SMURD de acolo din Aviatorilor şi de acolo a venit o altă ambulanţă şi m-a dus la Universitate, unde au spus că s-a declanşat codul roşu.

Undeva la 3 dimineaţă m-au operat mi-au scos capacul acela de grenadă din picior. Mă rog mai am pe picioare vreo 7 plăgi, grenada aia cred că s-a spart în bucăţi şi mi-a rănit ambele picioare. Cam asta e povestea pe scurt.

Spuneai că acel capac a intrat chiar langă artera femurală?

Da, aşa mi-a zis medicul - că a fost foarte aproape de artera femurală şi am avut noroc că nu mi-a secţionat-o că nu mai ajungeam la Salvare.

Cum iţi explici ce s-a intamplat vineri?

Nu stiu eu cred că au avut ordin să vină aşa blindaţi şi să spargă manifestaţia altfel nu-mi explic au fost sute de manifestaţii in Bucureşti in ultimii ani şi nu i-am văzut niciodată atat de bine pregătiţi de luptă şi de război ca acuma. Şi măcelul pe care l-am văzut in seara aia eu nu mi-l explic, eu nu l-am văzut decat la televizor şi in filme şi poate in Rusia am văzut aşa ceva. Dar eu in Romania n-am crezut că trăiesc aşa ceva. De la Mineriada de la televizor n-am mai văzut aşa ceva nici n-am crezut vreodată că mai trăim aşa ceva.

Mesajul tău pentru dna Ministru de Interne şi pentru şefii Jandarmeriei?

Să le fie ruşine au pus oameni să tragă in oameni [face pauză, n.r.]. Asta e mesajul meu.

Te gandeşti să pleci din ţară sau răma pe aici?

Deocamdată răman pe aici.

De unde vine pentru tine speranţa de viitor?

De la tinerii care vin din spate şi pe care i-am văzut in Piaţă. cand in 2012 cand au inceput de fapt protestele eram cam puţini. Mi-aduc aminte de plagiatul cu Ponta şi de protestul papioanelor cand l-au demis pe Patapievici, mi-aduc aminte că mergeam la Universitate şi eram cam 100 de oameni. Dar văd că de-atunci au inceput să se strangă mai mult şi mai mult. N-am crezut niciodată că au să se strangă sute de mii in Piaţă, vreodată.

Un alt protestar ranit declara: Am fost impuscat cu gloante de cauciuc in stomac si in picioare. Jandarmii au folosit, in premiera, o noua arma de represiune. Jandarmii nu au folosit doar gaze lacrimogene, tunuri cu apa si grenade dar si goante de cauciuc. Un tanar impuscat a venit luni la Parchetul Militar pentru a depune o plangere penala.

Am fost in fata, am stat jos. Nu scandam. La aproximativ o jumatate de ora, au intrat jandarmii in noi. Stiu doar ca am fost impuscat si nu am mai fost constient. Am fost impuscat cu gloante de cauciuc in stomac si in picioare. Nu ne-au avertizat. Au intrat direct si ne-au calcat in picioare. Toata lumea statea jos. Erau oameni in varsta si copii (…) Imediat m-au luat la Urgenta, dupa ce am fost pansat la salvare, am fost dus la Elias. Am scos un certificat medico-legal. Noi nu am facut nimic. Nu mi se pare normal. Noi nu am facut nimic gresit. Cred ca ei aveau in cap de doua saptamani sa faca asta. Nu inteleg de ce (…) Am muncit doi ani de zile in strainatate. Am venit sa stau cu familia. Am crezut ca o sa se schimbe totul, dar vad ca nu se poate.

Nu credeam ca se intampla asa ceva in Romania. Sunt plecat din tara de 18 ani. Acum nu ma pot intoarce la Londra, pentru ca sunt sofer si nu mai pot conduce. Eu nu renunt. De acum, o sa ne informam si noi mai mult si o sa incercam sa informam pe toata lumea ca sa stie, a spus barbatul, care spune ca a venit din Londra pentru a protesta.

Tot luni, la Parchetul Militar Bucuresti a venit si un barbat bandajat la cap, in urma unei lovituri pe care ar fi primit-o de la un jandarm.

Atunci cand jandarmii au spart barajul, au pus gardul pe mine, mi-au dat cu spray-ul in ochi si un scut in cap. Eu ma aflam in partea stanga, cum te uiti spre sediul Guvernului, unde era o zona linistita, fara violente. Langa mine erau adolescenti, niste doamne mai in varsta, doua persoane din Franta si cam atat. Nu am vazut persoane violente. Eu nu am auzit niciun avertisment, pentru ca as fi plecat. Nu m-am dus acolo sa iau scuturi in cap. Pentru ca asa merit; asa mi-au spus. Cel care m-a lovit imi amintesc ca era o matahala de doi metri. A venit din spate, mi-a dat cu spray in ochi, eu m-am aplecat si el mi-a aplicat in moalele capului cu scutul, a relatat barbatul.

Borky Mary, un profil al unei timisorence pe facebook care comenta impotriva actelor petrecute in 10 si 11 august unde mai mult de 400 persoane aflate la protest au fost ranite, spunea citez:

TERORISM = Totalitatea actelor intenționate de violență comise de un grup sau de o organizație pentru a provoca o teamă generalizată și pentru atingerea unor scopuri politice
.TERORSM -- folosirea deliberată și sistematică a unor mijloace violente sau amenințări de natură să provoace teamă și neincredere, panică și nesiguranță, ignorand orice norme umanitare.

"Suntem ca sclavi in propria noastră țară, de asta sunt aici. Trebuie să fim uniți, pentru că ei sunt uniți, țin de traistele lor cu bani, țin de puterea lor, sunt cațiva. Noi suntem milioane, avem putere. Incercați, oameni buni, să gandiți, să fiți un pic mai deschiși la minte, să venim aici și să schimbăm ceva!".

In urma altercatiilor Jandarmeria romana a declarat in citatele de presa ca au avut loc mai multe acte de vandalism cat si folosirea fortei impotriva unei jandarmerite care este internata in spital pentru leziuni grave ale coloanei, declara in Exclusiv Realitatea Tv:

;Dovada că Jandarmeria a minţit in cazul femeii jandarm. Ce scrie pe biletul de internare: In fișa respectivă, scrie NEGRU PE ALB că la ora 1.45 prezenta un traumatism cranio-cerebral minor de nivel zero. Citeste mai multe aici Dovada că Jandarmeria a minţit in cazul femeii jandarm

Un Serif American in Functie Prezent La Mitingul din Piata Victoriei 10, 11 August 2018

Un politist american de origine romana Marius Stoica, un convins protestar impotriva coruptiei din Romania, intors din America pentru a fi prezent la mitingul diasporei, asa cum a fost intitulat de unii afisa la profilul sau de facebook un mesaj care nu poate fi trecut cu vederea "throw me to the wolves and I will go back into their forehead (Aruncă-mă la lupi și mă voi intoarce in fruntea lor).

De mai mulți ani, Marius Stoica, născut la Cluj și crescut la Brașov, este o portavoce a diasporei. De la bordul mașinilor de poliție de la Ohio State Highway Patrol, Stoica lansa mesaje de sprijin pentru manifestanții care protestau la București, împotriva Ordonanței 13 citeaza evz.ro.

Mihai Sora Prezent la Manifestatiile din Piata Victoriei

Intre protestarii de la Bucuresti sau numarat mai multe personalitati ale Romaniei printre care reamintim pe celebrul filozof roman Mihai Sora in varsta de 101 ani deasemenea un convins protestar, amitim dintre premiile si distincții sale:

Premii și distincții
Premiul Uniunii Scriitorilor pentru Sarea pămantului
Premiul Uniunii Scriitorilor pentru Firul ierbii
Decorația regală Nihil Sine Deo Ordinul național Steaua Romaniei in grad de Cavaler. Cetățean de onoare al municipiului București
Premiul Cetățeanului European.

Urmari ale Manifestatiei din Piata Victoriei

Procurorii militari s-au sesizat din oficiu si au deschis un dosar penal cu privire la modul de interventie al jandarmilor si incidentele petrecute la manifestatia de vineri seara din Piata Victoriei ctieaza Agerpres.

Prim-procurorul Parchetului Militar de pe langa Tribunalul Militar Bucuresti, Ionel Corbu, a declarat luni ca pana in prezent au fost depuse in jur de 30 de plangeri de catre persoane care au avut de suferit in urma interventiei jandarmilor. Printre cei care au veni la Parchetul Militar s-a aflat si un barbat ranit la un picior, dupa explozia unei grenade defensive lansata dinspre jandarmi.

Piata Victoriei 10 11 August 2018 Marturii Din Piata Victoriei Privind Incidentele din 10 11 August 2018

0 Comments

Join Conversation